Čo je kakaová ceremónia

V našej západnej kultúre začína mať kakaová ceremónia čoraz častejšie svoje miesto a mnoho ľudí si uvedomuje, ako nás kakao a jeho medicína môžu obohatiť a pomáhať nám. V tomto článku vám predstavíme kakaovú ceremóniu ako celok, dozviete sa o jej histórii, kedy a kde vznikla, ako prebieha, čo je jej súčasťou a samozrejme ako si malú kakaovú ceremóniu môžete pripraviť doma a vykročiť na svoju vlastnú cestu do sveta kakaa. Vitajte.

Kakao_mayske_ceremonie_recept

Kde vznikla kakaová ceremónia?

Kakaová ceremónia je rituál, ktorý vznikol v Strednej Amerike v komunitách mayských kmeňov na území dnešného Mexika, Guatemaly, Belize a čiastočne El Salvadoru a Hondurasu. V súčasnej dobe sú kakaové ceremónie stále obľúbenejšie aj mimo pôvodného územia Strednej Ameriky. 

„Keď sa ľudstvo vychýli z harmónie s prírodným svetom, príde kakao z dažďového pralesa, aby otvorilo srdce a obnovilo rovnováhu“ (staroveké príslovie)

Čo je kakaová ceremónia

Kakaová ceremónia nemá síce presný postup, ale niektoré základné prvky sa v rôznych variantoch opakujú. Ceremónie vykonávané mimo Strednej Ameriky sa prirodzene vyvíjajú a adaptujú sa na jazyk súčasnej spirituality. Moderná kakaová ceremónia nie je spojená s konkrétnou vierou či náboženstvom. Je to spirituálna skúsenosť, ktorá zahŕňa naše telo, myseľ, srdce a všetko, čo nás presahuje, či už to nazývame Boh, príroda, univerzum... to veľké neznámo, ktoré nás toľko priťahuje. Ceremónia môže byť pomyselnou vstupnou bránou k našej intuícii, srdcu, víziám, prepojeniu a vedeniu. Môže byť vykonávaná samostatne alebo v prepojení s ďalšími sebarozvojovými cestami: s jógou, spontánnym tancom, dychovými technikami alebo spievaním a prácou s hlasom. Pestrosť podôb, ktoré kakaová ceremónia v poslednej dobe má, je podľa nás dôkazom sily jej odkazu.

Priebeh kakaovej ceremónie

Na otázku, ako taká kakaová ceremónia prebieha, je možné dostať nesčítané množstvo odpovedí. Je to práve už spomínanou pestrosťou v jej pojatí a či sa vykonáva samostatne alebo v rámci ďalšej spirituálnej či sebarozvojovej práce. Napriek tomu je možné popísať podobnosti a zvyklosti.

Kakaová ceremónia obvykle zahŕňa:

 

  • Načasovanie. - Ceremónia môže zahŕňať tradičnú mayskú aj modernú astrológiu a byť načasovaná na aktuálny dátum a sviatky v rámci cyklu roka, fázy mesiaca (nov, spln)
  • Stretnutie - stretnutie účastníkov v kruhu v bezpečnom a vymedzenom priestore

  • Vytvorenie rituálneho priestoru - výzdoba, kvetiny, sviečky, očista vykurovadlami

  • Podpora. Prizvanie toho, čo nás podporuje: predkovia, živly, sprievodcovia, archetypy, …

  • Zámer. Stanovenie zámeru je stredobodom kakaovej ceremónie.

  • Pitie kakaa. Prepojenie s medicínou a duchom kakaa a spoločné pitie kakaa vedené facilitátorom ceremónie

  • Meditácia. Meditácia vedená sprievodcom ceremónie, poprípade spievanie, tanec či iná spirituálna prax.

  • Ukončenie. Ukončenie spoločným zdieľaním, poďakovaním, poprípade malou hostinou

Čo mi môže kakaová ceremónia priniesť?

Kakaová ceremónia je skúsenosť, ktorá nás vedie do nášho stredu, spája s druhými, s prírodou, vytvára a podporuje komunitu a prináša:

  • Prepojenie so sebou, so svojím srdcom a emóciami

  • Povznesenú náladu

  • Mentálnu a emocionálnu jasnosť

  • Spojenie so svojím vnútorným dieťaťom

  • Odstránenie emocionálnych blokov

  • Sebalásku a starostlivosť o seba

Priestor na kakaovú ceremóniu

Tradičná mayská kakaová ceremónia má niektoré zásady a zvyklosti: dress code, špeciálne držanie priestoru, očistu priestoru konkrétnymi bylinami a vôňami a vykurovadlami a ceremoniálny oheň. V modernom ponímaní sú často tieto zásady zastúpené symbolicky. Stále častejšie sú kakaové ceremónie vedené skupinovo vo vnútorných priestoroch a tak sa aj priestor pre modernú ceremóniu vyvíja v závislosti od miesta a komunity, ktorá sa zúčastňuje. Dôležité je, aby bol priestor na kakaovú ceremóniu bezpečný, zval účastníkov na vnútornú prácu so svojim zámerom a hovoril „rečou“ im blízkou. Veľmi často sa pri skupinovej ceremónii vytvára oltár so symbolmi štyroch elementov vody, vzduchu, ohňa a zeme. Sme z nich stvorení my a všetko okolo nás a sú takým univerzálnym „jazykom“ skrze všetky kultúry.

Sprievodca ceremóniou obvykle priestor energeticky čistí pomocou vykurovadiel alebo bylín. My si napríklad nevieme ceremóniu predstaviť bez vône palo santo (juhoamerická tradícia), šalvie (severoamerická tradícia) alebo kopálu (mexická tradícia).

Ako sa pripraviť na kakaovú ceremóniu?

Základné odporúčanie je prísť na ceremóniu s prázdnym žalúdkom, resp. niekoľko hodín po jedle, vaše telo tak bude môcť rýchlo stráviť kakaový nápoj. Nie je potrebné sa špeciálne pripravovať, naopak niekedy menej je viac a tak keď prídete do ceremoniálneho priestoru otvorení novému, bez očakávania, môže to byť najmä pri vašej prvej skúsenosti prínosné. Ak ste si vopred dali zámer, buďte aj tak otvorení možnosti ho rozvinúť podľa aktuálneho rozpoloženia.

Kakao má psychoaktívne účinky, ale nie je psychadelické. Je to jemný prírodný stimulant, pri vyššej ceremoniálnej dávke teda môžete cítiť zmenené vnímanie, jasnosť a vhľad. Na ceremóniu si vezmite oblečenie, v ktorom sa cítite sviatočne a zároveň pohodlne. Ak chcete, z dôvodu rešpektu k tradíciám mayských ceremónií, môžete sa zakryť od ramien po kolená. My máme vždy po ruke denník alebo zápisník na zapísanie myšlienok a zámerov počas ceremónie aj po nej. A samozrejme, ak máte špecifické zdravotné problémy alebo alergie, komunikujte to vopred so sprievodcom ceremónie.

Ako integrovať zážitok z kakaovej ceremónie a začleniť ho do každodenného života?

Pri kakaovej ceremónii môžete často zažiť vhľady, momenty jasnosti, potreby meniť veci alebo okolnosti svojho života, môžete mať pocit jasného cieľa, vízie. Buďte k sebe láskaví, pracujte so zážitkami a integrujte ich vo vlastnom tempe a podľa svojich možností. Zaznamenajte si svoje zámery a vízie a pracujte s nimi v priebehu nasledujúcich dní a týždňov. „Krôčik po krôčiku, s občasným kvantovým skokom“ ako hovorí náš šamanský učiteľ. Dajte svojmu vedomiu, emočnému telu i podvedomiu čas spracovať ceremóniu v celej jej mnohovrstevnatosti.

Pre plné využitie potenciálu a zážitku, ktorý si odnášate z prebehnutej ceremónie, odporúčame nepiť niekoľko dní pred a po ceremónii alkohol a jesť prevažne rastlinnú stravu.

Prajeme vám, nech je pre vás každý deň malou ceremóniou. :)